Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start Zwolnij! Uratuj swoje dziecko

Zwolnij! Uratuj swoje dziecko

W internecie robi furorę spot społeczny budzący wyobraźnię na drodze pt. "Inni popełniają błędy. Zwolnij!": http://www.youtube.com/watch?v=KJdN39Mnyvc

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego uruchamia różne kampanie społeczne, ale wciąż może uczyć się jak trafić do ludzi, co tak na naprawdę jest istotne w przekazie emocjonalnym i jak obudzić wrażliwość sumienia u oglądających (oceńcie sami!).

Trzeba jednak przyznać, że ich spot "10 mniej" (www.youtube.com/watch?v=xI1pWjpHLG0) też wywołał sporą dyskusję. Spot Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 2013 r. przedstawia fakty dotyczące przebiegu wypadku drogowego z udziałem niechronionego uczestnika ruchu -- pieszego. W spocie porównano skutki wypadku drogowego dla pieszego potrąconego przez samochód osobowy. Okazuje się, że różnica 10 km/h ma kolosalne znaczenie dla konsekwencji wypadku drogowego, oznacza życie lub śmierć!

Kierowca jadący z prędkością 60 km/h zauważa pieszego po ponad sekundzie (1,5 sek.). W tym czasie przebywa drogę długości 25 m. Dopiero po tym czasie następuje reakcja i naciśnięcie na hamulec. Uderzenie pieszego następuję z prędkością 46 km/h. To jak upadek z trzeciego piętra. Najczęściej oznacza śmierć.

W przypadku prędkości 50 km/h, reakcja kierowcy następuje również po ponad sekundzie (1,5 sek.). Jednak w tym czasie przebywa drogę długości 20,83 m. Dopiero po tym czasie następuje reakcja i naciśnięcie na hamulec. Uderzenie pieszego następuję z prędkością 5 km/h. Tym razem obrażenia pieszego to siniaki.