Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start Razem przy stole

Razem przy stole

W kwietniu 2013 r. ruszyła kampania społeczna "Razem przy stole".  Jej celem jest umacnianie więzi rodzinnych - poinformował na konferencji prasowej dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP ks. dr Przemysław Drąg - pochodzący z naszej diecezji rzeszowskiej.


Ks. Drąg podkreślił, że pomysł kampanii zrodził się na Międzynarodowym Kongresie Rodzin w Mediolanie w 2012 r., kiedy to papież Benedykt XVI prosił, aby rodziny spotykały się w niedzielę na Eucharystii i przy rodzinnym stole. "Rodzinny posiłek to świetny czas, żeby porozmawiać o planach i problemach naszych dzieci. Można wówczas przekazywać rodzinne historie i budować poczucie przynależności dziecka do rodziny" - powiedział ks. Drąg. Zaznaczył, że kampania skierowana jest nie tylko do ludzi wierzących. "Nawet ci, którzy nie utożsamiają się z wiarą katolicką, będą mieli okazję odkryć, jak ważny jest ten wspólny posiłek przy rodzinnym stole" - dodał.

Anna Murawska z Akademii Familijnej, która jest matką sześciorga dzieci i działaczką w ramach Instytutu Edukacji i Rodziny zauważyła, że stół jest naturalnym miejscem, które pozwala łączyć się rodzinie, budować wspólnotę. Jak przyznała, jeśli brakuje czasu na wspólne spożywanie posiłków członkowie rodziny mogą mieć poczucie samotności.

Podczas konferencji prasowej inaugurującą kampanię podkreślano niebagatelną rolę, w budowaniu relacji rodzinnych, powszechnego mebla, jakim jest stół. – Do poważnych rozmów siadamy przy stole, i nie jest to zwyczaj znany tylko z biznes lunch’ów. Zaręczyny, wesele, chrzciny, urodziny, konsolacja, różnego rodzaju uroczystości religijne itd., to czas spędzony przy stole. To przy tym pospolitym meblu cieszymy się i płaczemy. Stół wymusza na nas komunikację z drugim człowiekiem bez pośpiechu. Zatrzymujemy się, siadamy przy stole, poświęcając rozmówcy to, co dziś jest najcenniejsze, swój czas – podkreśla Anna Murawska, autorka książki „Stawiam na stół”.

Z raportu „Knorr. Każdy posiłek to okazja” z 2009 roku wynika, że wspólne jedzenie przy stole najmniej popularne jest wśród osób młodych w wieku od 18 do 29 lat. Najczęściej wspólny posiłek spożywamy ze wszystkimi członkami rodziny w weekendy (71 proc. w niedziele i 63 proc. w soboty). Jednak aż 20 proc. badanych je w innym miejscu niż stół, np. oglądając jednocześnie telewizję.

Kampanię "Razem przy stole" przygotował Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa. Honorowy patronat na nią objął przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Kazimierz Górny, patronami medialnymi są "Gość Niedzielny" i Radio Warszawa.