Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli

6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego na ulicach polskich i nie tylko miast pojawia się Orszak Trzech Króli - upamiętnienie wydarzeń sprzed ponad 2000 tysiąca lat.

Orszak na świecie

6 stycznia 2014 r. Orszak przeszedł w 186 miejscowościach w Polsce i na świecie po raz szósty. W 2014 Orszak objął swoim zasięgiem 7 krajów na 3 kontynentach. W Polce cieszy się rekordową frekwencją.

Orszak w Polsce

W 2014 r. na ulice polskich miast wyszły orszaki Trzech Króli. Dorośli i dzieci z papierowymi koronami na głowach. Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi towarzyszyły orszaki dzieci w czerwonych, zielonych i niebieskich pelerynach. Całe towarzystwo radosne i rozśpiewane.

Na żadnym z nich nie widać - podkreśla ks. M.Gancarczyk w "Gościu Niedzielnym" (nr 2/2014) - zaciśniętych pięści. Przeciwnie, pozytywna energia aż buzuje w uczestnikach orszaków. Tak jakby nasi rodacy mocno wzięli sobie do serca wezwanie Franciszka do wyjścia na ulice i zrobienia rabanu. Wyszli zrobili całkiem spory raban. Zapewne nie mieli takich intencji, ale pokazali twarz polskiego Kościoła. Kolorową, rozśpiewaną i ze sporym poczuciem humoru. Oczywiście, to nie Franciszek dał inspirację do organizowania orszaków, bo one pojawiły się na polskich ulicach, zanim kard. Bergoglio został papieżem.

Stawia pytanie: skąd taki niezwykły rozwój tej inicjatywy, która z roku na rok rośnie jak na drożdżach? Przecież nikt nie zachęcał do organizowania i udziału w orszakach. Zapewne też żaden unijny program, mający pobudzić obywatelską aktywność, nie był tej inicjatywie dedykowany. Ludzie sami się zorganizowali. Co ich do tego pchnęło? Odpowiada: Orszak Trzech Króli łączy w sobie lekkość formy z przeżyciem religijnym. Orszak nie jest procesją eucharystyczną czy nawet pielgrzymką, ale jednak ma religijny charakter. Jest formą zabawy, ale z religijnym przesłaniem. Ta zabawa nie jest pusta. Co prawda dotyczy wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, ale ważnego i dzisiaj. W orszaku lekkość i powaga zmieszane są w odpowiednich proporcjach.

Warto też pamiętać, że nie byłoby rozkwitu tej inicjatywy, gdyby nie ustanowienie na nowo święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Zgromadzona energia tysięcy katolików nie znalazłaby swojego ujścia. Świętowanie i zabawa wymagają czasu. Ten przyszedł wraz z dniem wolnym. Jest to zresztą dobry przykład, jak przepisy prawa wpływają na zachowania ludzi.

Warto odnotować to, że nie byłoby rozkwitu tej inicjatywy, gdyby nie ustanowienie na nowo święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Zgromadzona energia tysięcy katolików nie znalazłaby zapewne swojego ujścia. Świętowanie i zabawa wymagają bowiem czasu. Ten przyszedł wraz z dniem wolnym od pracy. Jest to zresztą dobry przykład, jak przepisy prawa wpływają na na dobre zachowania ludzi.

Orszak co roku także w Rzeszowie

Orszak wyrusza zwykle z Placu Farnego 6 stycznia. Prowadzą go trzej królowie, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Na trasie odgrywane są sceny tematyczne nawiązujące do średniowiecznych mansjonów. Orszak zmierza do Stajenki na rzeszowskim rynku. Tam mieszkańcy miasta spotkają się ze Świętą Rodziną i kłaniają się Dzieciątku. Zwieńczeniem wydarzenia jest wspólne śpiewanie kolęd. Aktorami, tworzącymi trzon Orszaku są dzieci i młodzież rzeszowskich szkół oraz ich rodzice: wszyscy przebrani w kolorowe stroje.

Orszak ma pokazać inny sposób przeżywania Święta Objawienia Pańskiego. Jego radosna i kolorowa atmosfera zachęca mieszkańców do świętowania i kolędowania na ulicach naszego miasta – mówi Piotr Sztolc, jeden z organizatorów Orszaku.fot. www.facebook.com/pages/Orszak-Trzech-Króli-w-Rzeszowie/

Orszak Trzech Króli w 2014 r.
Orszak Trzech Króli rozpoczął się w 2014 r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego o godz. 11.30. Ruszył z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie. Miała miejsce inscenizacja wydarzeń poprzedzających Boże Narodzenie, m.in. obwieszczenie Cezara Augusta o spisie powszechnym.

O godz. 12.00 z balkonu plebanii parafii św. Krzyża biskup rzeszowski Jan Wątroba odmówił „Anioł Pański”. Zaraz po modlitwie z ul. Fircowskiego wyjechali Trzej Królowie: Kacper i Melchior na koniach i Baltazar na wielbłądzie.

Na królów czekały orszaki i świty. Od ul. Zamkowej zgromadzonych było kilkaset dzieci przebranych za rycerzy, wojowników, dwórki w strojach odpowiadających kolorystycznie poszczególnym orszakom (Europa - kolor czerwony, Azja – zielony i Afryka – niebieski). Następnie, zgodnie z ogólnopolskim scenariuszem Orszaku, Trzej Królowie wyruszyli na poszukiwanie Prawdy (Król Europejski), Dobra (Król Azjatycki) i Piękna (Król Afrykański).

Na Placu Farnym odbyła się scena pt. „Anioł Boży”. Dalej ulicami Sokoła i Sobieskiego orszak doszedł do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbyła się scena z udziałem Szefa Piekła. Na Placu Ofiar Getta uczestnicy zatrzymali się przy Dworze Heroda i dalej, ulicą Targową przeszli na plac przy ul. Mickiewicza, gdzie Dobro stoczyło walkę ze Złem. Po wygranej przez Dobro walce, uczestnicy przeszli na Rynek, gdzie Trzej Królowie złożyli dary Nowonarodzonemu Dziecięciu. Po odczytaniu Ewangelii i życzeniach rozpoczęło się kolędowanie.

Co roku Orszak odbywa się pod innym hasłem. Przykładowo 6 stycznia 2014 roku odbył się pod hasłem: „Kolędujmy!”. Zapraszał do wspólnego wyrażania radości z Narodzenia Pańskiego. “Kolędujmy!” to zarówno zaproszenie, jak i wezwanie do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd, ale także do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składają się m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych, budowa szopek.

Zwyczaje te sprzyjają świętowaniu wyjątkowego, bożonarodzeniowego czasu między 25 grudnia a 6 stycznia, nazywanego po staropolsku “godami”. Zwieńczeniem tego okresu jest Święto Epifanii, Objawienia Pańskiego, potocznie określane jako Święto Trzech Króli.

opr.xkw