Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start MB Pięknej Miłości Polańczyk

Pięknej Miłości Polańczyk

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

W Polańczyku znajduje się zabytkowy kościół - Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. W kościele znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem zw. Matką Boską Łopieńską pochodząca z 1 poł. XVII w., która została przeniesiona tu z cerkwi w Łopience w 1949 r. W dniu 11 września 1999 roku odbyła się uroczystość Koronacji Obrazu. Korony poświęcił Błogosławiony Papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski.

Miejsce położenia

Polańczyk to miejscowość wczasowo – uzdrowiskowa położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. Lato jest tą porą roku, gdzie przyjeżdża tu najwięcej turystów, miłośników górskich wędrówek, wycieczek rowerowych, wodniaków żeglarzy i amatorów sportów wodnych. W tej pięknej miejscowości znajduje się wiele pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych o wysokim standardzie, które oferują wiele atrakcji związanych z wypoczynkiem nad wodą i w górach.

W Polańczyku znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Kościół został zbudowany w 1907 r. jako cerkiew. Przy Kościele znajduje się zabytkowa plebania z tego okresu oraz kapliczka dworska z roku 1909. Całość uzupełnia murowana, parawanowa, trójarkadowa dzwonnica, zbudowana w 1863 r. W Sanktuarium znajduje się cudowna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem zwaną Matką Bożą Łopieńską, pochodząca z I poł. XVII w., przeniesiona  z cerkwi w Łopience w 1949 r. Dnia 11 września 1999 r. odbyła się uroczystość Koronacji Obrazu. Korony poświęcił papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski.

Historia Sanktuarium

Cerkiew parafialna pw. św. Męczennicy Paraskiewii z roku 1907 (obecnie Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości) została wzniesiona na miejscu poprzedniej drewnianej cerkwi z końca XVIII w., powstałej z fundacji cesarzowej Marii Teresy. Po II wojnie światowej cerkiew stała opuszczona. Wierni rzymskokatoliccy należeli początkowo do parafii Wołkowyja. W roku 1908 staraniem miejscowego dworu Cieślińskich wybudowano w Polańczyku małą kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w której księża z Wołkowyi odprawiali Mszę Św. raz w miesiącu. Kiedy jednak kaplica okazała się za mała, w roku 1948 zdecydowano się zaadoptować na potrzeby Kościoła opuszczoną wówczas cerkiew. Na prośbę miejscowej ludności ks. bp Franciszek Barda utworzył w Polańczyku parafię rzymskokatolicką, a jej pierwszym proboszczem został ks. Franciszek Stopa. Przeniósł on z Łopienki do Polańczyka cudowną ikonę Matki Bożej Łopieńskiej oraz główny ołtarz. Ikona Matki Bożej Łopieńskiej znajduje się w Polańczyku do dziś, zaś w Łopience jest jej kopia. Prof. W. Kunz z Krakowa w roku 1970 wykonał w Kościele polichromię i stacje Drogi Krzyżowej. Tego samego roku odnowiono barokowy ołtarz pochodzący z XVIII w.

Cud Łopieński

Historia mówi o cudzie uzdrowienia z XVII w. Matka, która samotnie wychowywała swe dziecko dźwigała na swych barkach cierpienie, jakim było kalectwo dziewczynki. Dziewczynka była od urodzenia niema. Cudowne uzdrowienie miało miejsce wówczas, gdy dziecko miało 7 lat. W folwarku miały miejsce prace przy sianokosach. Pewnego słonecznego poranka matka wraz z dziewczynką poszła na folwarczną łąkę do pracy. Dziewczynka cały czas bawiła się na łące blisko matki. Spragniona upalnym południem pochyliła się nad pobliskim strumykiem by napić się wody. Nagle spostrzegła nad strumykiem dziwną jasność i zobaczyła Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Dziewczynka ogromnie się przestraszyła i krzyknęła: mamo! To było pierwsze słowo, które wypowiedziała po siedmiu latach. Następnie niezgrabnymi ale zrozumiałymi słowami opowiedziała mamie co ją spotkało. Wiadomość o cudzie uzdrowienia rozeszła się bardzo szybko, przyciągając w to miejsce wielu ludzi. Umieszczony przy strumyku w Łopience obraz Matki Bożej stał się celem pielgrzymek.

Nabożeństwa

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku zaprasza na odpust 3 maja. Msze św. w lipcu i sierpniu: niedziele - godz. 7.00, 9.30, 11.00, 19.00; dni powszednie - 19.00. Adres: ul. ks. Stopy 3, tel. 13 469 20 06.

opr. Jolanta