Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start MB Patronki Rodzin Leśniów

MB Patronki Rodzin Leśniów

Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie

Leśniów jest usytuowany jest na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Gotycka figura Matki Boskiej Leśniowskiej Patronki Rodzin skupia wokół siebie wiele rodzin z całej Polski.

 

Miejsce położenia

Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie położone jest na przedmieściu Żarek w województwie śląskim. Leży około 35 km od Częstochowy, na trasie zmierzających na Jasną Górę pielgrzymek. Już od ponad 300 lat jego opiekunami są Paulini. Położenie Sanktuarium w malowniczym zakątku Jury Krakowsko – Częstochowskiej, w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd sprawia, że jest to szczególne miejsce modlitwy i spotkania z Matką Bożą. Sanktuarium składa się z Kościoła p.w. Nawiedzenia NMP, ołtarza polowego, kaplicy nad źródłem, klasztoru, dzwonnicy oraz domu pielgrzyma. W Kościele znajduje się piękna gotycka figura uśmiechniętej Madonny słynąca łaskami.

Historia powstania Sanktuarium

Historia powstania Sanktuarium związana jest z piękną legendą. W 1382 r. zmierzający do Opola z Rusi książe Władysław Opolczyk postanowił zrobić postój na polanie niedaleko drewnianego kościółka. Wiózł on ze sobą obraz Czarnej Madonny do Częstochowy. Bezskutecznie poszukujący wody książęcy orszak zatrzymał się, aby odprawić nabożeństwo przed wiezionym przez siebie wizerunkiem Maryi. Cierpiący z powodu braku wody wędrowcy błagali w jego trakcie o pomoc. W rezultacie uzyskali niezwykłą łaskę, bo nagle wytrysnęło obfite źródło. W dowód wdzięczności książe nakazał wybudować nad źródełkiem niewielką kapliczkę, a w niej umieścić drewnianą figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Figura Matki Bożej Leśniowskiej bardzo szybko stała się przedmiotem żywego kultu, gdyż od początku pojawienia się w Leśniowie słynęła ona łaskami i cudami, których doznawali nawiedzający to miejsce pielgrzymi.

Cudowna Figura Matki Bożej Leśniowskiej

Cudowna Figura Matki Bożej Leśniowskiej jest jedną z najpiękniejszych gotyckich figur w Polsce. Zalicza się ją do typu ikonograficznego Piękne Madonny. Ma wysokość 70 cm i jest wykonana z drzewa lipowego. Przedstawia Matkę Bożą odzianą w różową sukienkę i niebieski płaszcz, z odcieniami srebrnego, niosącą na swej prawej ręce Dzieciątko Jezus, zaś w lewej trzymającą berło. Maleńki Jezus unosi swą rączkę w geście błogosławieństwa. Postać Maryi zdaje się lekko pochylać pod ciężarem Jezusa. Cechą charakterystyczną leśniowskiej figury jest pełen ciepła i niezwykłego uroku uśmiech na twarzy Madonny. W 1967 r. ks. kardynał Stefan Wyszyński oraz ks. kardynał Karol Wojtyła dokonali uroczystej koronacji figury. To doniosłe wydarzenie było niezwykle ważne dla mieszkańców, którzy od początku składali tu wota, aby podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski uzdrowień fizycznych i duchowych.

 

Kult Matki Bożej Leśniowskiej jako Patronki Rodzin

Leśniów nazywany jest Sanktuarium Błogosławieństw Rodzinnych ze względu na odbywającą się tu praktykę błogosławieństw rodzinnych. Cechą charakterystyczną tych błogosławieństw  jest ich różnorodność. Odbywa się tu prawie 40 różnych błogosławieństw, które są udzielane w 80 dni w ciągu roku, poprzez które z pomocą duchową dotrzeć można do niemal wszystkich sytuacji rodzinnych. Najczęściej spotykanymi tu błogosławieństwami  są błogosławieństwa: w I niedzielę miesiąca małżonków odnawiających przysięgę małżeńską, w II dzieci, w III niedzielę miesiąca rodzin, w IV kobiet brzemiennych, a w V niedzielę miesiąca wszystkich obecnych w świątyni. Ten comiesięczny cykl błogosławieństw nie jest całym  potencjałem leśniowskiego duszpasterstwa. Rozwijana jest tu bowiem praktyka błogosławienia wiernych w różnorakich sytuacjach życiowych. Dlatego nikt nie jest zaskoczony widokiem błogosławionych  jubilatów i solenizantów, narzeczonych i samotnych, kobiet i mężczyzn, dzieci i młodzieży, ojców i matek, maturzystów i studentów, bezrobotnych oraz tych, którzy doświadczają trudności materialnych, cierpiących fizycznie i duchowo, owdowiałych itd.

Cuda i łaski

Pani Maria, 73-letnia kobieta zawdzięcza otrzymane łaski od Matki Bożej Leśniowskiej dla swojej wnuczki Beaty i jej córki Moniki. Wnuczka pani Marii – Beata i jej mąż bardzo pragnęli mieć jeszcze drugie dziecko. Jednak kobieta nie mogła zajść w ciąże i lekarz nie dawał jej już nadziei. Pani Maria przez 18 miesięcy zaczęła gorąco modlić się do Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Wnuczka zaszła w ciąże, ale była to ciąża zagrożona, gdyż po dwóch miesiącach nastąpił krwotok. Dziecko obumierało i zabieg usunięcia ciąży wydawał się nieunikniony. Pani doktor powiedziała, że musiałby stać się cud, żeby dziecko żyło. Pani Maria nalegała, żeby wnuczka zrobiła USG przed zabiegiem. Całą noc prosiła ona Leśniowską Patronkę Rodzin, Miłosiernego Jezusa i Ojca Pio o łaskę życia dla tego dziecka. Ku radości wszystkich dziecko żyło. Pani doktor powiedziała: zabiłabym to dziecko. Ono żyje! Przez całą ciążę były kłopoty, ale nikt nie tracił nadziei. Cała rodzina modliła się żarliwie. 22 września 2010 r. urodziła się Monika. U dziecka stwierdzono niedosłuch. Groził jej aparat słuchowy. Pani Maria znów zaczęła ufnie modlić się. Prosiła, by ta choroba przeszła na nią. Chciała pokornie cierpieć, nie chciała się skarżyć, ale dziękować za łaski. Monika aparatu nie potrzebuje, słuch ma dobry, słyszy na obydwa uszka. Pani Maria niedosłyszy, ale nie chce by ktoś z rodziny o tym wiedział.

 

oprac. Jolanta