Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start Królowej Rodzin Ropczyce

Królowej Rodzin Ropczyce

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach

Ropczyce są miejscem, gdzie znajduje się jedno z sanktuariów diecezji rzeszowskiej, gdzie gromadzą się małżeństwa i rodziny. To tam odbiera kult Matka Boża - Królowa Rodzin. W "kościółku" mieści się gotycka figura drewniana Madonny ozdobiona w złotą koronę, która została poświęcona podczas pielgrzymki papieskiej do Polski w 1999 r. na krakowskich Błoniach.

Miejsce położenia

Miasto i gmina Ropczyce położone jest na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej, przy międzynarodowej trasie E-40 w  30 km od Rzeszowa. W Ropczycach przy ulicy Najświętszej Maryi Panny, znajduje się świątynia Imienia Maryi.  Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin leży nad brzegiem rzeki Wielopolki, we wschodniej części miasta.

Zaciszne miejsce, wśród dużego skupiska drzew liściastych zachęca do modlitwy, rozważania, medytacji, kontemplacji czy odpocznienia. Wiosna jest tu najpiękniejszą porą roku, gdzie z pobliskich ogrodów dochodzi mocny zapach kwiatów oraz słychać świergot ptaków.

Rys historyczny

Świątynia Matki Bożej Królowej Rodzin nazywana jest przez mieszkańców Ropczyc „kościółkiem”. Historia tego miejsca i kultu sięga XVI w. Przedmiotem kultu w „kościółku” jest gotycka figura drewniana.

Barwna polichromowana rzeźba Madonny pochodzi prawdopodobnie z pierwszej połowy XV w. Wykonana jest z drewna lipowego i ma wysokość 74 cm. Figura, którą historycy sztuki zaliczają do nielicznych rzeźb późnogotyckich typu „Pięknych Madonn” i śląskich „Madonn na lwie”, otoczona jest pozłacaną mandorlą. Matka Boża lewą ręką obejmuje dziecię Jezus, jakby siedzące na Jej lewym biodrze, natomiast prawą ręką podaje Synowi owoc. Z figury emanuje ciepło i prostota oraz spokój i skromność nazaretańskiego domu. Według miejscowej tradycji figurę zakupił zamożny mieszczanin z Ropczyc.

Początkowo rzeźba umieszczona była nieopodal Kościoła parafialnego, w kapliczce wydrążonej w pniu drzewa. Kiedy zasłynęła łaskami przeniesiona została do Kościoła parafialnego i otoczona czcią wiernych. W 1999 roku podczas pielgrzymki papieskiej do Polski, na krakowskich Błoniach zostały poświęcone złote korony, które dzisiaj wieńczą czoło Maryi i Dzieciątka.

Wystrój wnętrza Sanktuarium

Kościół jest murowany, zbudowany w latach 1721-1738, w stylu późnobarokowym.  Na sklepieniu w centralnej części przedstawiona jest Matka Boża stojąca na półksiężycu, w otoczeniu sześciu aniołów. Na łuku dzielącym prezbiterium od nawy, znajduje się malowidło przedstawiające Ukoronowanie NMP.

Dwie bramy posiada ołtarz główny, nad którymi stoją figury apostołów – Piotra i Pawła oraz cztery kolumny między którymi znajdują się dwie figury aniołów. W centralnym miejscu umieszczona jest łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. W prezbiterium po obu stronach umieszczone są gabloty z wotami.

Wystrój Kościoła uzupełniają dwa boczne ołtarze. Lewy ołtarz poświęcony jest św. Józefowi. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz, który przedstawia pokłon Trzech Króli. Ołtarz prawy dedykowany jest św. Sebastianowi. W zwieńczeniu ołtarza umieszczony jest obraz przedstawiający Rzeź niemowląt. W Kościele znajduje się również ambona z XVIII w. oraz organy z końca XIX w. W kruchcie Kościoła umieszczona jest kropielnica miedziana z monogramem Imienia Maryi pochodząca z 1818 r. Pod chórem znajduje się tablica pamiątkowa – epitafium ks. Michała Siewierskiego ufundowana w 1980 r. przez uczniów.

Kult pielgrzymkowy

Celem pielgrzymek jest łaskami słynąca figura Matki Bożej Rodzin. Dowodem wdzięczności za liczne łaski są wota, m. in. naszyjniki, serduszka, medale, korale, krzyże zasługi, odznaki, ryngrafy itp. Warto zauważyć również szczególne wota jakimi są stuła, piuska i różaniec więzienny ks. prymasa Kardynała Wyszyńskiego, ofiarowane przez współwięźnia ks. Stanisława Skordeckiego, blisko związanego z Sanktuarium.

Licznych czcicieli Królowej Rodzin gromadzi środowa nowenna, podczas której do Madonny kierowane są prośby najczęściej w intencji rodzin.  Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin jest miejscem, gdzie licznie zawierane są małżeństwa przez młodych pragnących rozpocząć swoje wspólne życie. Od 1995 roku głównymi uroczystościami odpustowymi jest dzień 12 wrzesień – Święto Imienia Maryi.

Wstawiennictwo Ropczyckiej Pani

Historia kultu Maryi łączona jest z wieloma cudami i uzdrowieniami. Legenda z XVI w. podaje, że u pewnej luteranki służyła dziewczyna katolicka, wielka czcicielka Maryi. Gospodyni zmuszała ją do pracy nawet w dni świąteczne. Pewnego świątecznego dnia, dziewczyna żęła trawę w ogrodzie i przy tej pracy ucięła sobie palec. Przerażona zaczęła wzywać Maryi i prosić ją o ratunek. I nagle śliwa, która tam stała zajaśniała blaskiem i ukazała się Matka Boża. Legenda podaje, że jej wstawiennictwo sprawiło, że zrósł się obcięty palec. Wokół drzewa coraz liczniej zaczęli gromadzić się ludzie, gdyż Maryja jeszcze przez wiele dni przychodziła na to miejsce.

Poprawiony (wtorek, 14 lutego 2012 10:04)