Facebook

Dołącz do nas na facebooku

Start Królowej Polski Częstochowa

Królowej Polski – Częstochowa

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie jest największym sanktuarium religijnym w Polsce i jednym z największych na świecie. To miejsce modlitwy dla wielu polskich rodzin.

Miejsce położenia

Sanktuarium Częstochowskie położone jest na wzgórzu Jasna Góra, o wysokości prawie 300 m n.p.m., którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru, w którym mieści się zakon paulinów. Węgierscy paulini nadali częstochowskiemu sanktuarium nazwę Jasna Góra, nawiązując do ich macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie. To miejsce istotnego znaczenia dla Polaków nabrało podczas potopu szwedzkiego w roku 1655 oraz 1 kwietnia 1656, gdy Jan II Kazimierz Waza złożył śluby lwowskie. Na Jasną Górę przybył on 16 marca 1657 i tam modlił się o uratowanie Rzeczypospolitej przed protestanckimi wojskami szwedzkimi i węgierskimi. 26 sierpnia 1956 r. śluby lwowskie zostały powtórzone w Jasnogórskich ślubach Narodu Polskiego, napisanych przez Stefana Wyszyńskiego 16 maja 1956 r.

Rys historyczny

Klasztor na Jasnej Górze został założony w roku 1382 przez księcia Władysława Opolczyka.  W 1384 r. z Rusi sprowadzony został obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. 14 kwietnia 1430 r. obraz Czarnej Madonny został uszkodzony i ograbiony w wyniku rozbójniczego najazdu. Kiedy w 1655 r. wojska szwedzkie zalały cały kraj i wiele miast i twierdz upadło, Jasna Góra ocalała dzięki niezłomnej woli przeora Augustyna Kordeckiego, który kierował działaniami obronnymi. Na mocy aktu papieża Klemensa XI z roku 1716 biskup chełmski Krzysztof Szembek dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Istotnym etapem w dziejach Sanktuarium  był okres rozbiorów Polski, w którym zaborcy bezskutecznie walczyli ze zwyczajem pielgrzymowania do Częstochowy. Obraz Czarnej Madonny w czasie II wojny światowej znalazł się w niebezpieczeństwie. Ikonę w ołtarzu głównym zastąpiono kopią, zaś oryginał ukrywano na terenie klasztoru. Po II wojnie światowej osobą, która istotnie wpłynęła na pobożność Polaków oraz kult Matki Bożej Częstochowskiej był Stefan Wyszyński.

Cudowny Wizerunek

Obraz pochodzący z XIII/XIV w., który według legendy namalował św. Łukasz Ewangelista, przedstawia Najświętszą Maryję Pannę w postaci stojącej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Maryja jest frontem skierowana do wiernych, podkreślając przede wszystkim Jej dominujące oblicze. Twarz Dzieciątka oscyluje w kierunku patrzącego, jednak nie zatrzymuje na nim wzroku. Charakterystyczny dla obydwu twarzy jest wyraz zamyślenia, pewnej nieobecności, powagi i kontemplacji. Dwie równolegle biegnące rysy, przecięte trzecią na linii nosa znaczą prawy policzek Matki Bożej. Na szyi jest widoczne sześć cięć, z których dwa występują dość wyraźnie, natomiast cztery pozostałe – słabiej. Na lewym ramieniu Maryi spoczywa Jezus, ubrany w sukienkę koloru karminowego. Prawą rękę unosi ku górze, zaś w lewej ręce trzyma księgę. Motywami złocistych lilii ozdobiona jest niebiesko – granatowa suknia i tego samego koloru płaszcz Maryi. Prawa ręka Maryi spoczywa na piersi. Nad czołem Dziewicy namalowana jest sześcioramienna gwiazda. Charakterystycznym elementem Cudownego Wizerunku Matki Bożej  są złote nimby wokół głowy Maryi i Jezusa.

Kult pielgrzymkowy

Jasna Góra w Częstochowie jest najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce i jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego. Magnesem i życiem, tajemnicą, sercem przyciągającym do Jasnogórskiego sanktuarium jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Od samego początku zasłynął on cudami, które nadały mu rozgłos i przyciągały wielu pielgrzymów  z całego kraju i z Europy.  Już przeszło sześćset lat Pani Jasnogórska jest otaczana nieprzerwanym, żarliwym kultem, w którym nierozerwalnie splata się cześć i miłość dla Matki Boga. Skuteczność jej wstawiennictwa obejmuje wszystkie problemy. Do Matki Bożej Jasnogórskiej wielu pielgrzymów przychodzi z darami. Dziękują w ten sposób za zdrowie, za potomstwo, za ratunek w krytycznych chwilach.  Wota anonimowych darczyńców, tj. serca, tabliczki, przedmioty codziennego użytku, choć nie przedstawiają wielkiej wartości materialnej są dowodem niezwykłego zawierzenia i wdzięczności Jasnogórskiej Pani.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie należy do grona najczęściej odwiedzanych sanktuariów na świecie. W czasie największych świąt maryjnych - 15 sierpnia w dniu Matki Bożej Królowej Polski oraz 26 sierpnia w czasie obchodów święta Matki Bożej Częstochowskiej – jednorazowo w sanktuarium bywa 500 tysięcy pątników.

Cuda i łaski

W Częstochowskim sanktuarium, z woli Boga, za przyczyną Matki Bożej ludzie doznają uzdrowień, nawróceń i innych nadzwyczajnych łask. Potwierdzeniem są wpisy do Jasnogórskiej Księgi Cudów. Przykładem nadzwyczajnej łaski jest cudowne uzdrowienie pani Janiny. U tej 29 – letniej matki dwójki dzieci, stwierdzono stwardnienie rozsiane. Od 5 lat poruszała się o kulach, a choroba wciąż postępowała. Groził jej całkowity paraliż i ślepota. Mąż odszedł, zostawiając ją samą z dziećmi. Załamana kobieta modliła się o śmierć i dobrą opiekę dla dzieci. Któregoś dnia przyśniła się jej Maryja, przywołująca ją na Jasną Górę. Pomimo obaw, jak sobie poradzi w podróży, zdecydowała się pojechać. Kiedy wpatrywała się w Oblicze Maryi, nawet nie spostrzegła, że upuściła kule, z którymi nie rozstawała się od kilku lat. Od tego momentu nie były jej już potrzebne. Lekarze stwierdzili całkowite ustąpienie objawów choroby. Trwałość uzdrowienia potwierdza fakt, że pani Janina kilkakrotnie brała udział w pieszych pielgrzymkach, przemierzając kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Swoje kule zostawiła na Jasnej Górze. Wiszą w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

jw

Poprawiony (środa, 01 lutego 2012 21:36)